V posledním letním měsíci nabízíme ohlédnutí za trojicí reprezentantů ze tří časových dekád, slavících letos kulatá životní jubilea, v jednom případě bohužel již „in memoriam“. Začínáme nejmladším z oslavenců, který se letos dožívá 65 let a reprezentoval v 80. letech minulého století. Osobností zesnulou je dlouholetá opora brněnských celků i reprezentace ČSSR, která si zahrála na OH 1972. Ohlédnutí za reprezentanty končíme medailonkem hráčky, dožívající úctyhodných 90 let, která dres ČSR a ČSSR oblékala na přelomu 50. a 60. let. Oběma žijícím přejeme do dalších let především pevné zdraví a všeobecnou životní pohodu.
V srpnu také vzpomeneme na dvě významné osobnosti, které věnovali podstatnou část svého života funkcionářské práci v českém volejbale.
(*3. 8. 1959)
reprezentanta ČSSR se startem na MS 1982 (9. místo, Buenos Aires ARG) a dvou ME v letech 1981 (4. místo Varna BUL) a 1983 (5. místo Berlín NDR), blokaře extraligových celků VŠ Praha, Dukla Trenčín a Dukla Liberec (mistra republiky 1983).
Rodák z Chomutova s volejbalovými začátky v roce 1974 v TJ Velkodůl ČSA Ervěnice – Jirkov, kde byl jeho otec Jaroslav předsedou oddílu odbíjené. V roce 1977 přestoupil do Slávie PF Plzeň, kde pod vedením Josefa Vojíka získal v tomto roce titul přeborníka ČSR a vicemistra ČSSR v kategorii st. dorostu.
V sezoně 1979/80 oblékal dres VŠ Praha (5. místo v EXL), kam přišel jako trenér Doc. Vojík a přivedl s sebou své syny Honzu a Jirku, s nimi i „Hampiho“, jak zní Petrova volejbalová přezdívka. Následovaly dva roky prezenční vojenské služby v Dukle Trenčín s 8. místem v EXL roce 1981 a 9. místem v roce 1982 (trenér Ivan Kodaj). To již byl členem reprezentace ČSSR, a jelikož Trenčín nejvyšší soutěž v roce 1982 opustil, přešel do Dukly Liberec (trenér Josef Smolka st. s asistenty Janem Hořením a Vítem Pražákem).
Následujících 7 sezon patřil (již jako voják z povolání) k hráčským oporám Dukly se ziskem mistrovského titulu v sezoně 1982/83, dvojice stříbrných medailí na MR v letech 1986 a 1988 a čtveřice bronzových v letech 1984, 1985, 1987 a 1989. K úspěchům liberecké Dukly patřila také účast a 3. místo ve finále PMEZ v roce 1984.
S reprezentací ČSSR startoval na třech vrcholných soutěžích:
ME 1981 | Varna (BLR), 4. místo, trenér Petr Kop, |
MS 1982 | Mendoza (ARG), 9. místo, trenéři Dušan Melíšek a Václav Šmídl, |
ME 1983 | Berlín (NDR), 5. místo trenéři Melíšek - Šmídl. |
Po ukončení angažmá ve vrcholovém volejbalu v roce 1989 hrál v 90. letech pro potěšení nižší soutěže za Start Liberec, Bižuterii Jablonec a německý Weissenfels.
Jubilantovu vizitku doplňujeme několika historickými fotografiemi. První vložený snímek je převzatý z publikace „Mušketýři plzeňských volejbalových kurtů“ (H. Moravcová, Apex-Art 2013) a jsou na něm dorostenci Slávie PF Plzeň – vicemistři ČSSR v roce 1977. Zleva stojí: Malán, as. trenéra Richard Myslík, Kielberger, Vavřín, Janouškovec, Hampacher, trenér Josef Vojík a as. trenéra Pavel Zeman, dole zleva Lenc, Martínek, Jiří Vojík, Kadlec, Filip a Pěnkava.
Na snímku z roku 1981 volejbalisté ČSSR před ME ve Varně, kde skončili těsně pod stupni vítězů (4. místo). Nahoře zleva Pavlík, Repák, Hampacher, Schreier, Jiří Vojík, Kaláb a Prieložný, dole zleva Josef Novotný, Šmíd, Pavlas, Řeřábek, Milan Černoušek a Sýkora. Do nominace na ME se nevešel bratislavský Max Schreier.
Na dalším snímku mistrovská Dukla Liberec v sezoně 1982/83. Zleva stojí vedoucí družstva Tomáš Ohnsorg, Potáč, Kovář, Smolka ml., Pavlas, Virág, Malán a trenér Josef Smolka st., v podřepu zleva Krebs, Lenert, Hampacher, Klamrt, Špisser a Jakubíček.
Na snímku posledním Dukla Liberec v sezoně 1985/86 s 2. místem na MR. Nahoře zleva as. trenéra Vít Pražák, Koukal, Dušan Zajíček, Samek, Tomáš Václavík, Hampacher, Krebs, Smolka ml., Jakubíček a trenér Smolka st., dole zleva Malán, Vladan Merta, Ševců, Karpíšek, Jiří Šmíd, Laušman a Kovář.
(*4. 8. 1929, †24. 6. 2006)
Jméno Otakara (pro známé Oťase) Blažka je neoddělitelně spojeno se dvěma pojmy. Za prvé se Sportovním centrem Nymburk (původně Tyršovým ústavem pro tělesnou výchovu a sport, později Tělovýchovnou školou ČSTV a Tělovýchovným střediskem Jana Švermy) a za druhé s nymburským volejbalem.
Oťas se narodil v Dobroníně u Havlíčkova Brodu. Po maturitě na Obchodní akademii a vojenské službě absolvoval Tyršův ústav v Praze neboli „Tyršák“ (1953). Po otevření TÚ v Nymburce v témže roce v něm začal pracovat, z části jako učitel, z části jako tajemník. Své vzdělání si rozšířil na ITVS v roce 1959. Kromě lásky ke sportu (vedle volejbalu hrál a trénoval i lední hokej) byl obdařen mimořádným organizačním talentem. Už na „Tyršáku“ v roce 1953 byl jedním ze zakladatelů volejbalového oddílu Lokomotivy Nymburk, jehož hráči byli převážně studenti TÚ.
Po ukončení činnosti „Tyršáku“ Ota pracoval jako kantor v Železničním učilišti v Nymburce. Zde pokračoval v aktivní kariéře hrajícího trenéra mužů ve volejbale a v hokeji a věnoval se v obou sportech i dorostencům (1958 – 1962).
V roce 1962 začal pracovat v Tělovýchovné škole ČSTV v Nymburce (dříve Tyršák). Nepřestal se však věnovat volejbalu a své dlouholeté úsilí korunoval postupem a účastí družstva mužů v extralize 1981/82. Trénování týmu v extralize však představovalo pro Otu nadměrnou časovou zátěž (od roku 1965 byl ředitelem střediska) a musel jej zanechat.
Samostatnou kapitolou v Otově sportovním životě byl bezesporu „Tyršák“ bez ohledu na to, jak se právě jmenoval. Nedlouho po svém návratu se v roce 1965 stal jeho ředitelem a v této funkci setrval přes všechny další proměny až po Sportovní centrum s.r.o. do roku 1995, kdy odešel do důchodu. Za jeho řízení prošlo toto středisko neuvěřitelným vývojem směrem k modernímu centru pro soustředění sportovců nejméně dvaceti olympijských odvětví. Mezi nimi byli od mistrů světa a Evropy v 50. letech až dodnes vždy i volejbalisté.
Za svou celoživotní práci ve sportu obdržel i řadu uznání a ocenění, mj. Čestné uznání děkana FTVS UK a Nymburského Zlatého Lva I. tř.
Zájemcům nabízíme možnost přečíst si článek, i s fotografiemi, k nedožitým osmdesátinám Otakara.
(*5. 8. 1949, †20. 3. 2007)
osobnosti Síně slávy českého volejbalu z Galerie hráčů, juniorské, akademické a seniorské reprezentantky a olympioničky ČSSR, držitelky stříbrné medaile z ME 1971 (Reggio Emilia, ITA). Smečující nahrávačky (tzv. dvojky) Techniky Brno a Spartaku Královopolská v domácí extralize, Pallavolo Cecina v italské A1, VBC Bern ve 2. švýcarské lize a asistentky trenéra juniorek Švýcarska. Držitelky titulu Mistr sportu.
Rodačka z Brna se sportovními začátky v Sokole Žabovřesky, kde si osvojila základní pohybové dovednosti a před volbou volejbalu si vyzkoušela atletiku, českou házenou a synchronizované plavání coby členka Brněnských akvabel. Zásadní vliv na volbu volejbalu měl tělocvikář Zbyhněv Ondráček, kterého poznala již v Sokole, učil ji na gymnáziu a byl jejím prvním trenérem ve Slávii Technice Brno, kam přišla v 17 letech a které v roce 1967 pomohla k postupu do nejvyšší soutěže. Domácí hráčskou kariéru absolvovala v letech 1966-1980 ve dvojici brněnských klubů, ale se společnou hráčskou základnou:
1966-74 | Technika Brno se ziskem 2 bronzových medailí na MR v letech 1971 a 1973, trenér Zbyhněv Ondráček s asistentem Milanem Kafkou. |
1974-80 | KPS Brno vicemistryně ČSSR v roce 1977, trenér Milan Kafka s asistentem Josefem Hrazdírou, |
1980/81 | Pallavolo Cecina, 3. místo v italské sérii A1. |
1981-85 | VBC Bern s postupem z 2. do 1. švýcarské ligy, trenérem emigrant a pražský rodák Jan Friede. V sezoně 1981/82 byla současně asistentkou trenéra juniorek Švýcarska, kterým byl další český emigrant a brněnský rodák Miroslav Mazel. |
Premiéru v reprezentaci si odbyla na juniorském ME 1968 v Tallinnu a Rize se 4. místem juniorek ČSSR (trenéři Miroslav Hajný a Augustin Tobolka). Na tomto turnaji byla vyhlášena nejlepší hráčkou a následovaly další významné soutěže již s výběrem žen ČSSR, jehož členkou byla od roku 1969:
1970 | 5. místo na MS v Sofii (BLR), trenér Stanislav Šneberger s asistentem Mikulášem Židišinem a 9. místo na Letní světové univerziádě v Torinu (ITA), trenérem akademiček ČSSR Zbyhněv Ondráček, |
1971 | 2. místo a stříbrná medaile na ME v Reggio Emilia (ITA), trenéři Šneberger + Židišin, |
1972 | 7. místo na OH v Mnichově (NSR), trenéři Šneberger + Židišin, |
1975 | 5. místo na ME v Bělehradě (JUG), trenér Richard Bönisch, asistentem Václav Raban. |
Dodejme, že po emigraci pracovala Dora v Bernu jako sekretářka Evropské fotbalové federace (UEFA).
První fotka v záhlaví vizitky je momentka z OH 1972 v Mnichově, druhá z roku 1999 a rodinných oslav jejích 50. narozenin v Bernu.
Zájemcům nabízíme možnost prohlédnout si její podrobný volejbalový profil a několik historických snímků v rubrice Síň slávy – Hráči.
(*25. 8. 1919, †3. 12. 1996)
Čestného člena ČVS, osobnosti Síně slávy českého volejbalu z Galerie Funkcionářů.
Informací o tomto zasloužilém funkcionáři nám moc nezbylo. Za studií všestranný sportovec, od roku 1939 hráč a později funkcionář volejbalového oddílu STOB, neboli Spolku trampských osad Benešovska. Jeho volejbalisté patřili před válkou k účastníkům trampské ligy, za Protektorátu Čechy-Morava a ještě po válce k týmům české zemské ligy.
V roce 1945 se M. Seibert podílel na organizaci prvního poválečného mistrovství Čech v Benešově. Od roku 1957 člen Sparty Praha resp. Spartaku ČKD Sokolovo, v letech 1965-1970 jednatel a předseda oddílu odbíjené.
V letech 1974-1988 funkcionář Pražského, Českého a Čs. volejbalového svazu, v letech 1970-77 ředitel Velké ceny Prahy, předseda STK a člen předsednictva Českého VS, v letech 1977-1988 člen ústřední STK.
(*27. 8. 1934)
osobnosti Síně slávy českého volejbalu z Galerie hráčů, akademické a seniorské reprezentantky ČSR a ČSSR, mistryně Evropy 1955 (Bukurešť, Rumunsko), držitelky stříbrné medaile na Světových akademických hrách 1957. Prvoligové smečařky Slavie VŠ Praha, Slavoje Praha a Tatranu Střešovice – dvojnásobné mistryně republiky. Držitelky titulu Zasloužilý mistr sportu.
Pražská rodačka ze sportovní rodiny. Tatínek byl aktivním členem Sokola, do kterého již v útlém věku přivedl i dceru Jarku. V holešovické tělocvičně „U Studánky“ získala všestrannou sportovní průpravu a díky své - v té době u dívek nadstandardní - výšce ji tělocvikář na gymnáziu nasměroval na basket a volejbal. Kamarádka ze školy ji v roce 1949 přivedla na libeňský Starý ostrov, kde začala hrát pod vedením Zdeňka Kratochvíla závodně volejbal za dorostenky Slavie Dynamo Praha. V roce 1950 zvítězily starší dorostenky Dynama ve finále Sportovních her mládeže (SHM) v Prostějově a získaly titul Přeborníka ČSR.
Po tomto úspěchu začala trénovat s ligovým družstvem žen, po nástupu na vysokoškolská studia (Lékařskou fakultu UK) v roce 1952 byla donucena v rámci reorganizace tělovýchovy (ustavení resortních DSO) přestoupit do pražské Slavie VŠ. Připomeňme její hráčské působení a úspěchy v nejvyšší ženské soutěži:
1952-54 | Slavie VŠ Praha, oblastní přebor Čech (později 2. liga), trenér Josef Polívka, |
1955-68 | Slavoj Odívání a od roku 1956 Slavoj Praha s dvojicí mateřských přestávek v letech 1958 a 1962, mistryně ČSR 1957, dvojice 2. míst v letech 1955 a 1958 a trojice 3. míst v letech 1956, 1967 a 1968, trenér Metoděj Mácha, |
1969 | Tatran Střešovice, mistryně ČSSR, trenér Antonín Kyndr. |
V letech 1970-75 hrála ještě pro radost za B-tým Slavie Praha, složený z bývalých pražských reprezentantek. Startovaly v 1. třídě Přeboru Prahy, který několikrát vyhrály a postup do 2. ligy přenechávaly dalším týmům v pořadí, složených z hráček o jednu až dvě generace mladších.
Do širší reprezentace byla zařazena již v roce 1951 a nominována na Světový festival mládeže a studentstva, hraný ve Východním Berlíně. Den před odjezdem byla vyřazena a důvodem se stala emigrace starší sestry s manželem do Belgie po roce 1948. Politická diskriminace trvala až do roku 1954, kdy jí byl povolen start na Světových akademických hrách v Budapešti. Přehled účasti a úspěchů na prestižních mezinárodních akcích:
1954 | 4. místo na Světových akademických letních hrách v Budapešti, trenér Miroslav Rovný, |
1955 | 1. místo a zlatá medaile na ME v Bukurešti, trenér Metoděj Mácha a 2. místo na Světovém festivalu a mládeže a studentstva ve Varšavě, trenér M. Mácha, |
1956 | 4. místo na MS v Paříži, trenér Metoděj Mácha, |
1957 | 2. místo na Světových akademických letních hrách v Paříži, trenér Antonín Kyndr a 3. místo na Světovém festivalu a mládeže a studentstva v Moskvě, trenér M. Mácha, |
1959 | účast na zájezdu výběru ČSR do SSSR, Číny a KLDR (v 9 zápasech 7 vítězství), trenér Josef Češpiva, |
1963 | 6. místo na ME v Bukurešti a 4. místo na Předolympijském turnaji v Tokiu, trenér Antonín Kyndr. |
Zájemcům nabízíme možnost prohlédnout si v rubrice Síň slávy – Hráči podrobný volejbalový profil jubilantky a několik historických snímků.
První portrét v záhlaví dnešní vizitky je z přelomu 50. a 60. let, druhá momentka O. Drimla vznikla v rámci květnového setkání jubilantů ČVS v Pyramidě (2019).
Autor: Václav Věrtelář
Kladno volejbal cz – Sporting CP Lisboa (POR) 2:3 (21:25, 25:18, 18:25, 28:26, 9:15) – první utkání 0:3, do osmifinále postupuje Sporting
muži: Henning / Wüst – (GER) – Waber / Ježek 2:0 (22:20, 21:10), Held / Nissen (GER) – Waber / Ježek 0:2 (166:21, 15:21), Oliva / Kurka – Dew /...
Challenge Cup: Cucine Lube Civitanova (ITA) – VK ČEZ Karlovarsko 3:0 (25:19, 25:9, 25:17) – první utkání 3:0, do osmifinále postupuje...
Black Volley Beskydy – VK Lvi Praha 0:3 (15:25, 18.25, 17:25) – první utkání 0:3, do osmifinále postupují Lvi Praha
Pérez / Matos (ESP) – Dumek / Semerád 2:1 (21:15, 23:25, 15:10), Vinicius / Heitor (BRA) – Dumek / Semerád 2:1 (21:17, 20:22, 15:12)
VK ČEZ Karlovarsko – Cucine Lube Civitanova (ITA) 0:3 (16:25, 18:25, 14:25)