V naší volejbalové cestě jsme se dostali již za pomyslnou polovinu. Naučili jsme hráče základní techniku, jak a kdy kterou použít a seznámili ho se základy součinnosti se spoluhráčem. Teď se již podíváme na skutečné herní kombinace.
Ve čtvrtém kroku našeho tréninkového modelu jsme se přesunuli od individuálních dovedností k souhře a spolupráci v reálných herních situacích. Volejbal není jen o zvládnutí dovedností, ale také o vnímání, rozhodování, předvídání a klamání soupeře. V této fázi učíme naše mladé hráče reagovat na proměnlivost situací stejně jako ve skutečné hře.
Hlavní náplní tohoto tréninku je zvládnutí spolupráce v nepředvídatelných situacích, kde hraje zásadní roli protivník. Tato fáze přivádí mladého hráče na jejich první hráčský vrchol, protože se učí uplatňovat své individuální dovednosti v herních kombinacích a strategicky přemýšlet o hře i v kontextu spolupráce se svými spoluhráči.
V této fázi si již hráči uvědomují, že svůj výkon musí přizpůsobit různým situacím i činnostem a způsobu provedení ze strany soupeřů. Na jedné straně se musí naučit odhadnout, co soupeř udělá, na straně druhé i vědět, co udělají jeho spoluhráči. Herní a tréninkový vývoj jim umožňuje přebírat kontrolu nad vlastní hrou, interakci se spoluhráči, postupné hledání svého postu či role, a čelit odporu soupeře.
Ve 3. kroku jsme se dozvěděli, že akci ve hře vždy něco předchází. Založili jsme výchozí pozice a formace a naučili se používat přípravné pohyby. Nyní tyto dovednosti aplikujeme v měnících se podmínkách.
Postupně přizpůsobujeme spolupráci našich hráčů aktivitě soupeře a nepředvídatelným podmínkám. Rozšiřujeme jejich repertoár kombinačních variant a taktických principů v herních podmínkách. Trénink napodobuje skutečný zápas a postupně přestáváme tolerovat nedostatky.
V této fázi již hráči zvládají hru v rámci herních kombinací a již nemusí přemýšlet nad pohybem ve hře, protože se stal zautomatizovaným. V tréninku se tak zaměřte na čtení situací, rozhodování a provádění taktických plánů jak v reakci na soupeře, tak především v kontextu součinnosti – tedy herních kombinacích.
Zvládnutím souhry v proměnlivých podmínkách naši mladí hráči rozvíjejí hlubší porozumění hře a stávají se jistějšími na hřišti. Učí se adaptovat na různé situace a soupeře a měli by převzít zodpovědnost za svou hru a výkon. Nezapomeňte, že obvykle kolem tohoto věku, tedy 14-15 let, si hráči začnou ujasňovat, jakou roli bude hrát volejbal v jejich životě.
A co konkrétně v jednotlivých činnostech s dětmi dělat? Ukázky základních činností a cvičení naleznete na videoportálu Českého volejbalového svazu KOMPAS - IV. učební krok. Cena jednoho videa je 10 Kč a veškeré příjmy jsou majetkem ČVS a slouží na údržbu a provoz videoportálu.
Autor: Ondřej Foltýn
VK ČEZ Karlovarsko – Black Volley Beskydy 3:0 (25:19, 25:18, 25:15)
CEV Cup: VK Lvi Praha – Asseco Resovia Rzeszow (POL) 0:3 (24:26, 18:25, 19:25) – první utkání 0:3, do play-off postupuje Rzeszow Champions...
Mistrovství světa žen 2025, které hostí 22. 8. – 7. 9. 2025 Thajsko, zná složení základních skupin. České volejbalistky byla nalosovány společně...
CS Volei Alba Blaj (ROU) – VK Prostějov 3:2 (25:21, 16:25, 25:14, 27:29, 15:6) - první utkání 3:1, do čtvrtfinále postupuje Alba Blaj
Reprezentační družstvo žen zná program zápasů VNL Ligy národů 2025.
Boermans / de Groot (NED) - Perušič / Schweiner 2:0 (21:12, 21:10)