Muži - kvalifikace ME: MNE - CZE, Kolasin
29. 8. 2024
Muži - kvalifikace ME: CZE - NOR, Tábor
14.7.2024

Ztracená koncovka čtvrté sady stála naše mladíky další výhru na ME U18

Po dni volna čekal české reprezentanty na ME U18 důležitý zápas proti Slovinsku, který mohl napovědět, zda postoupí ze základní skupiny. Bohužel dobře rozehrané utkání do vítězného konce nedotáhli a „padli“ v tie-breaku.

Česko – Slovinsko 2:3 (25:23, 21:25, 25:21, 23:25, 9:15)

Rozhodčí: Yilmazgil (TUR), Ambarkov (MKD)

Česko: Čajan, Tóth, Nekola, Židlík, Baláž, Donát, libero Daníček. Střídali: Vybral, Vráblík, Dryje

Slovinsko: Klinger, Jensterle, Zmagaj, Slatinšek, Filovski, Cestnik, libero Zalokar. Střídali: Repnik, Skudnik, Kastelic, Ručigaj

libero Josef Daníček: „Zápas se mi nehodnotí snadno, jelikož jsme Slovince přehrávali, ale bohužel jsme nedokázali zápas dotáhnout do vítězného konce. Náš bojovný výkon srážely chyby, které nakonec rozhodly. Musíme jít však dál, vzít si z tohoto zápasu ponaučení a porvat se o vítězství v dalších zápasech.“

smečař Marek Čajan: „Se Slovincema jsme hráli velice vyrovnaný zápas. V utkání jsme byli lepší ve většině herních činností. Ve čtvrtém setu jsme bohužel v koncovce pokazili hodně servisů a set jsme nedotáhli do vítězného konce. V tiebreaku nás Slovinci zatlačili dobrou plachtou, kterou jsme nedokázali přihrát.“

S bilancí dvou výher a jedné prohry šly do zápasy oba celky, lépe začal ten slovinský. I díky značné podpoře fanoušků vedl již 6:2. Při razantním servisu nahrávače Jiřího Donáta se český tým vrátil do hry – 9:8. Za koncovou čárou se dařilo i univerzálovi Vojtovi Nekolovi, kterému se dařilo i na útoku, a vedení výběru Jana Svobody narůstalo – 24:20. I v této koncovce se český tým na poslední míč dost zapotil, čtvrtý setbol nakonec proměnil úderem po lajně Martin Židlík – 25:23.

Z úvodu druhého setu to byli čeští fanoušci, kteří byli v obrovské hale plovdivského velodromu více slyšet, což pomáhalo českému výběru – 5:4. Skvělé eso si připsal Marek Čajan, Slovinci reagovali změnou nahrávače a oddechovým časem – 9:8. To soupeři našeho týmu prospělo, jeho hra se zlepšila, naopak Češi malinko polevili – 14:16. V koncovce za nepříznivého stavu i český trenér vystřídal nahrávače, do hry se dostal kapitán Mikoláš Dryje – 17:21. Kluci se sice dokázali ještě zvednout, zabránit Slovincům srovnat ale nedokázali – 21:25.

Do třetího setu se vrátil nahrávač Jiří Donát, za blokaře Dominika Tótha nastoupil Štěpán Vybral. Slovinci předváděli dobrou hru v obraně – nejen na síti, ale i v poli. Dva slovinské bloky v řadě a dva nesložené míče na bezblok Čechům moc nepřidaly – 14:16. I soupeř ale chyboval a nedokázal se prosadit z útoku. Do koncovky přišel univerzál Lukáš Vráblík, dva bloky si připsal střídající Štěpán Vybral a český tým si šel pro třetí set i díky zvládnuté dlouhé výměně – 20:19. Po zkaženém podání Češi vedli 2:1 - 25:21.

Slovinci pokračovali ve své nedůrazné hře na útoku i v úvodu čtvrtého setu, Čechům pomáhal střídající Lukáš Vráblík. Češi poprvé v zápase vedli téměř celý set, Slovinsko se ale postupně zlepšovalo na útoku, byť naši kluci ho dokázali pětkrát zablokovat. Stejný počet ale předvedl český tým v počtu zkažených podání, to poslední za stavu 23:24 rozhodlo o tiebreaku.

Tiebreak byl ze začátku nervózní z obou stran, Češi se ale nenechali rozhodit slovinskými fanoušky, ani některými výroky rozhodčích, a dokázali ztrátovat. První větší náskok zaznamenal ale soupeř při podání Klingera – 7:10. Koncovka tiebreaku byla už bohužel jednoznačná pro slovinský výběr, který stále držel útok na 100 %. Češi si tak připsali do tabulky skupiny II bod za prohru v tiebreaku. V základní skupině čeká český výběr ještě Estonsko a velice silné týmy Itálie a Belgie.

Průběžné výsledky ME U18 ZDE

Autoři: Matouš Müller, Miroslav Šotola, foto CEV

ME U18 2024 - chlapci - Plovdiv (BUL)

Belgie – Česko 3:1 (25:18, 23:25, 25:21, 25:18)

ME U18 2024 – beachvolejbal - Kacherti (GEO)

Breuer / Németh (HUN) – Ebertová / Knoblochová 0:2 (9:21, 13:21)

dívky: Ebertová / Knoblochová – Stolz / Abbühl (SUI) 1:2 (16:21, 21:19, 11:15), Ebertová / Knoblochová – Przybyszewska / Wolny (POL) 2:0 (21:12,...

Řecko - Česko 1:3 (25:23, 20:25, 21:25, 20:25)

chlapci: Pavlusek / Votava – Iurisci / Zoeschg (ITA) 0:2 (18:21, 15:21), Pavlusek / Votava – Hameiri / Goldshmid Fisher (ISR) 2:0 (21:13,...