Muži - kvalifikace ME: MNE - CZE, Kolasin
29. 8. 2024
Muži - kvalifikace ME: CZE - NOR, Tábor
15.7.2024

Našim reprezentantům U18 se výběr Belgie zaskočit nepodařilo

Ve svém pátém utkání základní skupiny ME U18 nastoupili čeští mladíci proti Belgii. S výjimkou druhého setu tahali svěřenci Jana Svobody za kratší konec a prohráli 1:3. V úterý je na evropském šampionátu den volna, ve středu od 11:30 našeho času vyzve český tým Estonsko.

Belgie – Česko 3:1 (25:18, 23:25, 25:21, 25:18)

Rozhodčí: Ivanov (BUL), Caramaz Pereira (POR)

Belgie: Stoliar, Speltinckx, Rauwoens, Hubert, Strobbe, Vanbroekhoven, libera Sophie, Parmantier. Střídali: Coussens, Lambert, Devoghel

Česko: Čajan, Tóth, Nekola, Židlík, Baláž, Donát, libera Daníček, Heřmanský. Střídali: Vráblík, Skolka, Vybral, Svoboda, Dryje

blokař Štěpán Vybral: „Dnes jsme odehráli klíčový zápas proti Belgii, nakonec jsme podlehli ve čtyřech setech. Soupeř dobře útočil a nám se nepovedlo ubránit tři klíčové hráče pro jejich tým. Soupeř taktéž dobře přihrával a servíroval. I nadále budeme bojovat o body do tabulky, které by nám mohly pomoci do dalšího vývoje turnaje.“

smečař Jakub Svoboda: „Do zápasu jsme vstoupili nervózně a nedokázali jsme se vyhnout chybám, které nás stály zápas. Belgičané nás tlačili kvalitním servisem a my jsme nebyli schopni odpovědět.“

Do klíčového zápasu proti Belgii nastoupili naši mladíci ne příliš koncentrovaně, dvě esa v řadě  univerzála Huberta donutila trenéra Jana Svobodu k prvnímu oddechovém času za nepříznivého stavu 3:8. Belgie i nadále dominovala v obraně, Češi se nedokázali prosadit a často chybovali – 13:6. V koncovce český tým sice povzbudily tři bodové bloky, ani dvojstřídání ale nezamezilo výhře Belgie v prvním setu – 25:18.

Do druhého setu se vrátil nahrávač Jiří Donát, univerzál Lukáš Vráblík naopak na hřišti zůstal. Češi začali hrát trpělivěji, dokázali si míč nadrazit o blok a poprvé v zápase se dostali do vedení. Na plovdivském velodromu byl k vidění vyrovnaný set jak na hřišti, tak v publiku. Česká osmnáctka zlepšila svůj útok, v koncovce vyhrála dvě dlouhé a vyrovnané výměny a šla si pro srovnání. To také po ulívce Martina Židlíka přišlo – 25:23.

Do třetího setu nastoupil na pozici univerzála Tomáš Skolka. Belgický výběr ale po důrazné přestávkové poradě nastoupil skvěle a vybojoval si velký náskok sedmi bodů – 8:1. Po druhém zablokování Martina Židlíka se na hřišti představil Jakub Svoboda – 13:5. Belgičané si pomáhali hrou o blok, až pak při podání Svobody přišla první česká série (15:10), při servisu Michala Baláže pak druhá (17:13) – obě donutily belgickou trenérku k oddechovému času. Ten pak mohl chybět v koncovce, po dotyku českého bloku sítě ale soupeř proměnil třetí setbol a dostal se do vedení 2:1  na sety – 25:21.

I do setu čtvrtého vlétli lépe Belgičané, především na útoku se jim dařilo lépe. Ani přes obětavé zákroky v poli libera Josefa Daníčka nedokázali se soupeřem čeští borci držet krok. Do hry se dostal blokař Štěpán Vybral, za stejného stavu jako v prvním setu také nahrávač Mikoláš Dryje (20:14), následně i Jakub Svoboda. Ačkoliv předvedli ve čtvrtém setu Češi nejlepší útočný výkon, na další tiebreak to nestačilo a po výhře 25:18 Belgie vyhrála celý zápas 3:1.

Průběžné výsledky ME U18 zde

Autoři: Matouš Müller, Miroslav Šotola, foto CEV

ME U18 2024 - chlapci - Plovdiv (BUL)

ME U18 2024 – beachvolejbal - Kacherti (GEO)

Breuer / Németh (HUN) – Ebertová / Knoblochová 0:2 (9:21, 13:21)

Česko – Slovinsko 2:3 (25:23, 21:25, 25:21, 23:25, 9:15)

dívky: Ebertová / Knoblochová – Stolz / Abbühl (SUI) 1:2 (16:21, 21:19, 11:15), Ebertová / Knoblochová – Przybyszewska / Wolny (POL) 2:0 (21:12,...

Řecko - Česko 1:3 (25:23, 20:25, 21:25, 20:25)

chlapci: Pavlusek / Votava – Iurisci / Zoeschg (ITA) 0:2 (18:21, 15:21), Pavlusek / Votava – Hameiri / Goldshmid Fisher (ISR) 2:0 (21:13,...