Muži - přátelské utkání: LAT - CZE, Riga
Muži - kvalifikace ME: MNE - CZE, Kolasin
29. 8. 2024
Muži - kvalifikace ME: CZE - NOR, Tábor
10.7.2024

Čeští mladíci zahájili ME U18 s favorizovaným Španělskem

Ve svém prvním utkání skupiny v Plovdivu na ME U18 nastoupili svěřenci Jana Svobody proti Španělsku. Od začátku je svazovala nervozita, čehož španělský výběr v prvních dvou setech naplno využil a vcelku lehce je získal. Až ve třetím setu se čeští mladíci osmělili a sahali po zisku setu. Španělé však dokázali odvrátit několik setbolů a utkání dovedli do vítězného konce.

Španělsko – Česko 3:0 (25:15, 25:18, 29:27)

Rozhodčí: Parshyn (UKR), Petsche (AUT)

Sestavy:

Španělsko: Amoros Martin, Gomez Sandro, Tugores Oliver, Jimenez Couste, Irache Camacho, Garcia Dominguez, libero Fernandez Vaquero. Střídali: Vidal Ferreiros, Rejon Faundez, Canadas Reina, Kunda Visciglia, Larranage Ledo

Česko: Skolka, Tóth, Vráblík, Židlík, Filip, Donát, libera Daníček, Heřmanský. Střídali: Dryje, Baláž, Svoboda, Čajan, Vybral, Nekola

Statistika ZDE

České ohlasy po utkání:

blokař Dominik Tóth: „Dnes jsme odehráli zápas se Španěly, už od začátku se to nevyvíjelo podle našich představ, naši hru jsme začali hrát až ve třetím setu, který jsme bohužel nedotáhli v koncovce.“

univerzál Martin Židlík: „Je zřejmé, že do zápasu jsme nastoupili vlažně, i přes pokyn hlavního trenéra, který zněl odvázat se. V prvních dvou setech nám to vázlo na útoku, a i chybovost jsme měli vetší než Španělé. Ve třetím setu se karty obrátily, útočili jsme fenomenálně, ale i přesto jsme Španělům podlehli v koncovce.“

Vstup do šampionátu nezačal pro výběr Jana Svobody vůbec dobře. Španělé se rychle ujali vedení 5:1, českému týmu se nedařilo v útoku. Nakopl je až první blok, který si připsal Dominik Tóth (8:7). Následně ale série španělského smečaře Garcii na servisu opět vlila krev do žil týmu z Pyrenejského poloostrova. Společně s ním se dařilo na útoku i španělskému Camachovi. Česku nepomohlo ani dvojstřídání v koncovce a první set prohrálo 15:25.

Druhý set začal sice vyrovnaněji než ten první, Češi ale ani v pozměněné sestavě nenacházeli recept na španělský blok. Dlouhá, a především vyhraná výměna za stavu 9:5 mohla český tým nakopnout, ale následovala pro druhý set typická situace – zkažený servis, kterých bylo celkem na české straně pět. Španělé výborně bránili v poli, Češi jim k výhře v druhém setu dopomohli i šesti chybami na útoku – 25:18.

V plovdivském velodromu začala zkaženým podáním českého týmu i třetí sada. Střídající smečař Čajan svým úspěšným útokem dokázal strhnout i zbytek týmu, který se tak poprvé dostal do vedení 5:4. Český tým jako by se odbrzdil, začal více bojovat, hecovat se, hnala ho i značná podpora na tribunách. Po zlepšeném podání se začali prosazovat Češi i na útoku a donutili Španělsko k prvnímu oddechovému času zápasu - 12:15. Martin Židlík si jako první z českého výběru připsal delší sérii na podání – 16:21. Za vedení českého týmu 24:21 ale Španělé nevzdali jediný míč, dokázali se vrátit do hry a odvrátit celkem pět českých setbolů. Sami pak proměnili svůj druhý mečbol a vyhráli třetí set 29:27.

Autoři: Matouš Müller, Miroslav Šotola, foto CEV

ME U18 2024 - chlapci - Plovdiv (BUL)

Estonsko – Česko 0:3 (17:25, 22:25, 22:25)

Nové angažmá pro sezónu 2024/2025

V dresu Králova Pole poprvé nasají extraligovou atmosféru dvě odchovankyně plzeňského volejbalu, blokařky mládežnických reprezentací - Aneta...

Sestavu Odoleny Vody posílí francouzské libero Louis Pineau, který příchází do Aera ze stříbrného celku finské nejvyšší soutěže Akaa – Volley.

Belgie – Česko 3:1 (25:18, 23:25, 25:21, 25:18)

ME U18 2024 – beachvolejbal - Kacherti (GEO)

Breuer / Németh (HUN) – Ebertová / Knoblochová 0:2 (9:21, 13:21)

Česko – Slovinsko 2:3 (25:23, 21:25, 25:21, 23:25, 9:15)