Uplynul již celý rok a tak mě napadlo krátce zhodnotit a srovnat uplynulý rok se stavem, který jsem popsal svým článkem Stav vody na řekách v ČR III ze dne 7. 8. 2023 (ZDE). Budu se snažit být více stručný a věcný.
Léto 2023 bylo ve znamení úspěchu ročníku 2005 na EYOF. Bronzová medaile a předvedený výkon byl ozdobou volejbalového léta a pokračování skvělé bilance RD chlapců v této soutěži. Počínaje ročníkem 1997 jsme byli vždy na EYOFu a naše nejhorší umístění bylo čtvrté místo a dvě bronzové medaile (ročníky 2003, 2005). Kdo sleduje reprezentační mládežnický volejbal tak ví, že EYOF svojí kvalitou předčí kontinentální šampionáty. Vždy hraje prvních sedm zemí z ME příslušné kategorie.
Letošní léto mělo také jednu velkou volejbalovou ozdobu. Byla to bronzová medaile RD 2005 na ME juniorů. Trenér Michal Nekola tak doplnil své portfolio medailí o první mládežnickou medaili. Jeho úspěch a vůbec úspěch ročníku 2005 byl pro mě velkou satisfakcí. Ročník 2005/06 byl ročník nejvíce poznamenaný Covidem 19. Vždy sice splnil své povinnosti a postoupil na všechny ME, ale tam se od něho vždy odvrátila volejbalová štěstěna a medailový úspěch nepřišel. Úspěch přišel a jenom ukázal, co jsem cítil již já, že ročník 2005/2006 je jeden z nejsilnějších ročníků, které jsem kdy měl tu čest trénovat. A mám dvojnásobnou radost, že částečné neúspěchy (10. místo na ME U17, 7 místo na ME U18) byly korunovány třetím místem na EYOF a třetím místem na ME U20. Svědčí to obecně o dobré práci úseku mládeže, o dobré vnitřní spolupráci, o dobrém plánování, finančním zajištění a výborné práci celého chlapeckého úseku počínaje P. Judou, J. Svobodou a konče výbornou trenérskou prací právě M. Nekoly.
V této souvislosti je třeba říci, že ročník 1997 (první ročník pracující podle nového konceptu) ještě nezískal medaili, ale postoupil na všechny ME a EYOF (4. místo). Počínaje ročníkem 1999 všechna mládežnická získala nějakou medaili - RD 1999 – zlato, stříbro, RD 2001 – stříbro, RD 2003 – stříbro, RD 2005 – bronz, pravidelnou účast na MS nepočítám.
Pokud toto není kontinuita, pokud toto není dobrá práce, pokud i po tomto výčtu někdo prohlásí, že nemáme na špičku Evropy v mládežnickém volejbalu, tak ztrácím víru v lidský úsudek a racionalitu a vůbec bych se pak neměl divit, že někteří lidé věří, že Země je placatá, že Zemi řídí nějaká skrytá rasa iluminátů apod.
Letošní léto nebylo jenom ve znamení bronzové medaile. O co nejlepší výsledek bojovala další mládežnická družstva. Svůj absolutní vrchol absolvoval ročník RD 2003. První ME U22 – tedy ročník 2003/04 měl Evropu v Holandsku. Role hlavního trenéra se ujal Michal Provazník. Neměl jednoduchou pozici. Řada hráčů tohoto ročníku již hraje v extralize mužů, je i v zahraničí, někteří hráči již koketují s RD dospělých. Krátká doba přípravy a velmi silná skupina. Po třech porážkách skončilo družstvo na 7. místě. Je třeba říci, že to je sedmé místo v Evropě.
Svoji Evropu mělo i družstvo U18 – ročník 2007/08. Pod vedením J. Svobody družstvo absolvovalo dvě kvalifikace a na ME v Bulharsku skončilo na celkovém 7. místě. Družstvo prokázalo jasný výkonnostní pokrok. Z družstva mám stejný pocit, jako jsem měl u družstva 2005. Čas tohoto týmu, který má ve svých řadách řadu hráčů ročníku 2008 ještě přijde. Navíc ročník 2008, který je tahounem tohoto družstva, bude mít za dva roky svoji Evropu (ročník 2008/2009).
Uplynulý rok je tak trochu přelomovým rokem. Nová koncepce mezinárodní organizace CEV začíná vstupovat do fáze realizace. Počínaje příštím rokem bude vždy sudý ročník tím ročníkem, který bude na mezinárodní scénu vstupovat jako nejmladší. Naopak lichý ročník bude vždy začínat jako druhý. Pro nejbližší roky to bude vypadat takto:
Do výčtu jsem nedal soutěže MS, na které se vždy nominuje výsledkem na Evropě a ratingem. MS je vždy v roce, který následuje po ME. Jaké bude mít dopady tato nová koncepce RD mládeže na práci s RD mládeže v jednotlivých zemích, zatím není úplně jasné.
Nová koncepce je jasně finančně náročnější, přináší více mezinárodní konfrontace, přináší větší tlak na personální zajištění RD mládeže. Z chronologie jednotlivých ročníků vyplývá, že sudé ročníky dříve začínají a dříve končí, liché přesně naopak. Liché ročníky budou více zasahovat do práce RD mužů, ale i extraligových družstev. V sudých ročnících se jejich časné zahájení reprezentační práce střetává s požadavky na kvalitu herních činností, které by ve věku U15, U16 měly být prioritní. Neměly by být pod takovým herním tlakem, jaké samozřejmě účast na ME vytváří. Jestliže jsem v loňském roce psal čistě spekulativně (nebylo jasné, jestli bude ME U16 nebo U17, tedy jestli budou hrát 2009 nebo 2010), tak letos jsou fakta již jasná a celý příští rok je z hlediska co nás čeká jasně osvětlený.
Rok 2025:
Z výčtu výše uvedených faktů je jasné, že se musí při tvorbě finančních plánů na příští rok vytvořit i nová koncepce, jak s RD dále pracovat. Tato koncepce se bude samozřejmě dotýkat práce SCM a SpS. Předpokládám, že tato nová koncepce vznikne během podzimu tohoto roku. Součástí této koncepce musí být vztah k RD dospělých, kde již dochází k věkové obměně a většina hráčů RD mužů bude zakrátko složená z hráčů úspěšných RD mládeže.
Na závěr je třeba říci důležitou větu. V rámci mládežnického volejbalu v Evropě jsme k dnešnímu datu zhruba čtvrtí až sedmí v Evropě. Lépe dělají mládež jen ve Franci, Polsku a Itálii a možná v Bulharsku. Bohužel RD dospělých není na 4. – 7. místě v Evropě. Tento rozdíl v úspěšnosti by se měl smazat a na něm se teď musí pracovat, a to není věcí jen práce s mládeží, to je i práce s mladými talenty od 18 let výše v extralize mužů, v RD mužů. Jestliže volejbal v Česku bereme komplexně, není mládežnický chlapecký volejbal tou slabší částí. Určitě je třeba mnohé dělat lépe a udělat krok k té absolutní mládežnické špičce, ale to, co se jeví jako nejvíce problematické je věkové období od 18 do 23 let. Tam je v současné době neuralgický bod volejbalu v Česku, tam je třeba napřít nejvíce pozornosti a úsilí. Je také jasné, že práce s hráči od 18 do 23 let je daleko složitější než ve věku od 12 do 18 let. Ve hře je více hráčů a více tlaků, ale pokud chceme, aby RD mužů bylo ve špičce Evropy ……
Autor: Jiří Zach – svazový trenér chlapci
VK ČEZ Karlovarsko – Black Volley Beskydy 3:0 (25:19, 25:18, 25:15)
CEV Cup: VK Lvi Praha – Asseco Resovia Rzeszow (POL) 0:3 (24:26, 18:25, 19:25) – první utkání 0:3, do play-off postupuje Rzeszow Champions...
Mistrovství světa žen 2025, které hostí 22. 8. – 7. 9. 2025 Thajsko, zná složení základních skupin. České volejbalistky byla nalosovány společně...
CS Volei Alba Blaj (ROU) – VK Prostějov 3:2 (25:21, 16:25, 25:14, 27:29, 15:6) - první utkání 3:1, do čtvrtfinále postupuje Alba Blaj
Reprezentační družstvo žen zná program zápasů VNL Ligy národů 2025.
Boermans / de Groot (NED) - Perušič / Schweiner 2:0 (21:12, 21:10)