Před pěti lety se začal formovat český národní tým paravolejbalistů. Parta kolem trenérky Kůtové, posílená o bývalé extraligové hráče Radka Hacaperku a Jiřího Carbu, začala sbírat mezinárodní zkušenosti, které přes dvouletou covidovou pauzu zúročí účastí na ME 2021 v tureckém Kemeru.
„Příprava nebyla jednoduchá, většina hráčů se volejbal stále učí a je potřeba, aby byli co nejčastěji v kontaktu s míčem. Skoro dva roky bez tréninků byly v začátcích přípravy na letošní ME znát,“ říká hlavní kouč národního mužstva Kristýna Kůtová. Je pravdou, že když tým začal vozit ze zahraničí dílčí úspěchy, pandemie ho v rozletu zastavila. Nicméně již v květnu se družstvo opět sešlo a na rozdíl od ostatních evropských reprezentací, které mohly trénovat i během „covidu“, začalo svoji přípravu. Na podzim tento tým čekaly dvě vrcholné akce. V září to byla Bronze Nations League, což je obdobná soutěž jako Evropské ligy seniorských výběrů a v říjnu již zmiňované ME 2021.
Ve francouzském Lyonu čekaly naše paravolejbalisty výběry domácí Francie, která byla favoritem skupiny, a Estonska. Francouzi, kteří se netajili, že chtějí postoupit do Silver Nations League uspořádali po všech stránkách kvalitní turnaj a po vítězství nad našim týmem v Poreči si věřili. Nicméně v letošním roce Francie na naše reprezentační výběry nemá štěstí. Po vyřazení v osmifinále na ME 2021 mužů v Ostravě i náš paravolejbalový výběr nedovolil Francouzům ani jedno vítězství a po dalších dvou výhrách nad neznámým Estonskem postoupil do Silver Nations League 2022. „Přestože nám z osobních a zdravotních důvodů chyběli dva hráči základní šestky, Roman Bernat a Jakub Veselý, podařilo se nám postoupit a za to dík všem, kteří se na tom podíleli. Je vidět, že ty roky práce, navýšení tréninkových jednotek a mezinárodní zkušenosti kluky posunuly a jsme schopni hrát s většinou týmů v Evropě. Ano, na Rusko, Německo, Srbsko nebo Ukrajinu to ještě není, tyto týmy jsou někde jinde, ale s ostatními můžeme hrát vyrovnané zápasy,“ říká Radek Hacaperka, hráč s největšími volejbalovými zkušenostmi.
Mistrovství Evropy začíná v neděli 17. 10. 2021 a náš výběr má těžkou základní skupinu. V prvním zápase ho čekají Rusové, semifinalisté paraolympijských her v Tokiu, následně se utkají s Chorvatskem, které má svoji ligovou soutěž a širokou základnu, a v posledním zápase ho čeká ambiciózní Slovinsko, které obsadilo překvapivě druhou příčku v letošní Silver Nations League. „Skupina je těžká a reálně předpokládám, že si to rozdáme se Slovinskem o třetí postupové místo. Jsem rád, že evropský paravolejbal nabral pod novým vedením takové tempo a my jsme toho součástí. Jediné, co mě mrzí je, že jak je ve sportu handicapovaných zvykem, neposuzuje se postižení hráčů úplně objektivně. Bohužel náš klíčový hráč opět nedostal certifikaci, i přestože je na tom silově rapidně hůř než ostatní certifikovaní hráči soupeřů. Ale to je fakt, se kterým se musí náš tým poprat a věřím v dobrý výsledek,“ konstatuje manažer týmu Jan Pleticha.
Výsledky našeho výběru můžete sledovat na stránkách https://ec2021.paravolley.eu/ a internetové přenosy zápasů ZDE
Autor: Jiří Carba
Kladno volejbal cz – Aero Odolena Voda 3:0 (25:19, 27:25, 26:24)
CEV Cup: Asseco Resovia Rzeszow (POL) – VK Lvi Praha 3:0 (25:14, 25:18, 25:23)
Cherif / Ahmed (QAT) – Perušič / Schweiner 2:1 (20:22, 22:20, 15:9)
VK Prostějov – CS Volei Alba Blaj (ROU) 1:3 (25:21, 17:25, 20:25, 21:25)
muži: Crab / Brunner (USA) – Waber / Ježek 2:0 (21:18, 26:24), Berčík J. / Berčík V. - Hölting Nilsson / Andersson (SWE) 0:2 (11:21,...
Česko – Nizozemsko 0:3 (21:25, 9:25, 21:25), Litva – Česko 3:1 (24:26, 25:23, 25:16, 25:21)