Dosud největší paravolejbalová akce v České republice skončila pro české reprezentanty polovičním úspěchem. Muži v silné konkurenci Estonska, Francie, Gruzie a Velké Británie na medaili bohužel těsně nedosáhli, ženská reprezentace naopak při své teprve první velké mezinárodní akci překvapivě dokázala vybojovat bronz. „Oba turnaje měly vysokou úroveň, nejen pokud jde o herní stránku. Všichni účastníci si velmi pochvalovali organizaci, místo, průběh a to, že byly turnaj mužů a žen vůbec poprvé sloučené dohromady. Musím říct, že už jsme s mužskou reprezentací na několika mezinárodních turnajích byli a takhle jako tady se o hráče nikdo nestaral. Stalo se nám třeba, že nám poslali klasickou dodávku a neřešili, jestli máme nohy, nebo ne, jestli máme vozík… Tady v Praze ale organizátoři doopravdy mysleli na to, že jsme hendikepovaní sportovci, a brali v úvahu i sebemenší detaily, a to jak při zajišťování dopravy, tak při přípravě haly,“ pochvaluje si české pořadatelství trenér reprezentace Radek Hacaperka.
Turnaj se jeho svěřencům nepovedl úplně tak, jak si přáli. Čeští reprezentanti prohráli oba své páteční duely. Estonsku podlehli 1:3 na sety a proti nedávným účastníkům paralympiády Francouzům neuhráli ani set. „Naštěstí se nám to podařilo zlomit hned ve třetím zápase, tedy v prvním utkání druhého dne, kdy jsme porazili Brity, a díky tomu už jsme věděli, že jsme v první čtyřce. To nás trošku uklidnilo, a pak jsme porazili i Gruzínce, což se nám podařilo poprvé v historii. To považuji asi za největší úspěch,“ vypichuje zlomové momenty turnaje Radek Hacaperka. Tým se mohl opřít především o výborné výkony libera Jakuba Zachovala a spolehlivý útok v podání Ladislava Bárty a „nováčka“ Filipa Zawady, pro kterého to byl teprve třetí turnaj.
V nedělním souboji o bronz pak Češi vyzvali Estonce, na které nemají z posledních zápasů zrovna nejlepší vzpomínky, a i v odvetě proti nim dokázali uhrát jen jeden set. „Zápas o bronz byl pro nás ze začátku relativně nadějný, ale pak se ukázalo, že Estonci mají ve svých řadách čtyři pět volejbalistů a ti nás přehrávali. Nejen Estonci, ale i ostatní týmy nás přehrávaly především výškově. Měli jsme problém s obranou na síti a de facto i s útokem, protože proti nám stáli relativně vysocí soupeři,“ vysvětluje největší nevýhodu českého týmu Hacaperka.
Ve finále se pak utkaly dva jednoznačně nejlepší týmy turnaje a Francie porazila Gruzii 3:1 na sety. „Francouzi vyhráli naprosto zaslouženě. Myslím si, že ty první dva týmy byly trochu odskočené od ostatních. Francouzi určitě díky tomu, že poslední dva roky byli prakticky dennodenně pohromadě, protože se připravovali na domácí paralympiádu,“ oceňuje soupeře Radek Hacaperka.
Kompletní výsledky Bronzové ligy národů mužů ZDE
Zatímco muži na vysněnou medaili před domácími fanoušky nedosáhli, o nečekanou radost pro české barvy se postaral druhý z reprezentačních výběrů, který se mohl opřít především o spolehlivé výkony Marie Horňákové a kapitánky Petry Žákové. České paravolejbalistky vstupovaly do turnaje pokorně a s cílem nasbírat co nejvíc zkušeností, nakonec si z podniku Stříbrné ligy národů odnesly bronzové medaile.
Češky sice také prohrály své úvodní duely s Nizozemskem i Velkou Británií 0:3 na sety, v sobotu ale v napínavém a klíčovém souboji dokázaly zvítězit nad Chorvatskem 3:1, čímž si zajistily místo v bojích o medaile, přestože v posledním utkání ve skupině po velké bitvě podlehly Francii až v pátém setu poměrem 7:15.
Trochu tak zamotaly hlavy realizačnímu týmu, protože oba zápasy o bronz se hrály ve stejný čas. Zatímco Radek Hacaperka s Milanem Vackem usedli na palubovku při zápase mužů, ženskou reprezentaci v rozhodujícím duelu vedl vedoucí družstva Jan Pleticha. „Musím před ním smeknout, jak to zvládl. Noc předtím si všechno nastudoval a holky jsou natolik svědomité, že plnily veškeré jeho taktické pokyny. Díky té jejich disciplíně a tomu, jak do puntíku splnily vše, co měly, zaslouženě vybojovaly bronz,“ skládá Radek Hacaperka poklonu svému kolegovi z realizačního týmu Janu Pletichovi i českým reprezentantkám, které vrátily Velké Británii páteční porážku a v souboji o bronz zvítězily 3:1 na sety. „Jsem z výkonu našich holek nadšený. V tuto chvíli to asi ještě nedokážeme úplně docenit, protože to pro ně byla teprve první mezinárodní zkušenost. Ale určitě by jim to mohlo pomoct se posunout ve světovém rankingu, a především jim to přineslo spoustu zkušeností.“
Turnaj žen ovládly Nizozemky, které neprohrály jediný duel a ve finále porazily Francii ve třech sadách. „Holanďanky byly úplně někde jinde než ostatní čtyři týmy, které byly relativně vyrovnané. I když Francouzky měly opět výhodu, že strávily hodně času pospolu, když se připravovaly na paralympiádu a ten tým šel za poslední dva roky, kdy do toho začaly pořádně šlapat, hodně nahoru,“ přibližuje ještě zákulisí nejlepších dvou týmů český kouč Hacaperka.
Kompletní výsledky Stříbrné Ligy národů žen ZDE
Autor: Štěpán Sedláček, foto Sergii Melkumian
Česko – Nizozemsko 0:3 (21:25, 9:25, 21:25), Litva – Česko 3:1 (24:26, 25:23, 25:16, 25:21)
Turecko – Česko 3:0 (25:19, 25:10, 25:17), Česko – Gruzie 1:3 (19:25, 25:16, 16:25, 21:25)
Velká Británie – Česko 3:0 (25:22, 25:18, 25:23), Česko – Francie 1:3 (17:25, 12:25, 25:21, 16:25)
Kladno volejbal cz – Sporting CP Lisboa (POR) 2:3 (21:25, 25:18, 18:25, 28:26, 9:15) – první utkání 0:3, do osmifinále postupuje Sporting
muži: Henning / Wüst – (GER) – Waber / Ježek 2:0 (22:20, 21:10), Held / Nissen (GER) – Waber / Ježek 0:2 (166:21, 15:21), Oliva / Kurka – Dew /...
Challenge Cup: Cucine Lube Civitanova (ITA) – VK ČEZ Karlovarsko 3:0 (25:19, 25:9, 25:17) – první utkání 3:0, do osmifinále postupuje...