30.12.2015

Příhodová Růžena

Růžena Svobodová
Příhodová Růžena

*3.9.1931

 Úspěchy:
Hráčka:
  MS 1952

Úspěchy a ocenění:
osobnost Síně slávy českého volejbalu z Galerie medailových týmů

Jméno a příjmení: Růžena PŘÍHODOVÁ roz. Svobodová

Datum narození: 3. září 1931 v Praze

Charakteristika:
167 cm vysoká smečařka, později smečující nahrávačka (tzv. dvojka) Sparty Praha resp. Spartaku ČKD Sokolovo, Slovanu SVTVS Praha, Slavoje Odívání Praha, ÚDA Praha (mistryně ČSR 1955 a 1956) a Dynama Praha (mistryně ČSR 1959). V letech 1951 - 1953 reprezentantka ČSR se ziskem bronzové medaile na MS 1952 v Moskvě a dvou stříbrných medailí na Světových akademických letních hrách (Berlín 1951, Bukurešť 1953).

Nahlédnutí do soukromí:
Po maturitě na vyšší hospodářské škole absolvovala odborné kurzy pro zpracování a archivaci vědeckých a technických informací a v resortu práce a sociálních věcí pak pracovala až do důchodového věku, tj. více jak 30 let. Od roku 1955 vdaná, manželem Jiří Příhoda - ligový volejbalista Sparty a Dynama Praha. Syn Jan (roč. 1956) a dcera Jiřina (roč. 1962) šli ve volejbalových šlépějích svých rodičů, oba jej hráli závodně za VŠ Praha a dosud pro radost aktivně provozují. Jiřina byla jeden čas členkou širšího výběru reprezentace ČSSR.

Sportovní a volejbalové začátky:
Se sportem začínala v Sokole Praha 1 s letním cvičištěm na Štvanici, kde se po základní sportovní průpravě věnovala lehké atletice a sportovní gymnastice a příležitostně si zahrála rekreační volejbal (především smíšené debly). Zásluhou třídní učitelky na střední škole prof. dr. Anny Nesvadbové se začala věnovat volejbalu šestkovému s účastí na soutěžích pražských škol. Po dovršení plnoletosti v roce 1949 ji spolužačka Vlasta Flieglová-Špitálská přivedla do družstva žen AC Sparta Praha, kde se setkala s celou řadou pozdějších spoluhráček z reprezentace ČSR. Jejím prvním trenérem byl internacionál Josef Svoboda a prvními vzory volejbalisté Sparty, kteří na přelomu 40. a 50. let minulého století patřili k naší absolutní špičce, a mezi nimi především reprezentanti Václav Raban a František Schwarzkopf. Mezi ženami nejvíce obdivovala ostravskou Bobinu Valáškovou a netušila, že se s ní zakrátko sejde v reprezentaci.

Hráčské působení a úspěchy v nejvyšší domácí soutěži:

1949 - 1952 hráčka Sparty Praha resp. Spartaku ČKD Sokolovo, 3. místo na MR 1952 ve Zvolenu, trenér Ing. Vladimír Míka, mezi spoluhráčkami Batková-Holá, Břinková, Čadilová, Černá-Šafářová, Nečasová–Ursínyová, Špitálská, Štěpánková Dagmar, Zaplatílková-Jílková.
1953 hráčka Slovanu SVTVS (Státního výboru pro tělovýchovu a sport) Praha, účast a 6. místo ve zkušebním ročníku celostátní ligy, trenér Metoděj Mácha, spoluhráčky: Černá-Šafářová, Hrušková, Křížová-Kopová, Kučerová-Šírková, Štulcová-Paclíková, Zaplatíková-Jílková.
1954 hráčka Slavoje Odívání Praha, 2. místo na MR v Plzni, trenér Ing. Vladimír Míka, spoluhráčky Holá, Kučerová - Šírková, Lútočková, Malanová, Mirovická-Mathauserová, Nečasová-Ursínyová, Ransdorfová, Zaplatílková-Jílková.
1955 - 1956 hráčka ÚDA Praha, dvojnásobná mistryně republiky, trenér Václav Raban, spoluhráčky: Balunová, Brožová Jarmila, Kapounová, Kostrjuková-Brožová Taťána, Křížová-Kopová, Neugebauerová-Šormová, Špelinová, Štefflová-Mikulecká, Štulcová-Paclíková, Vacková-Synovcová.
1957 - 1960 hráčka Dynama Praha, mistryně republiky 1959, 2. místo 1960, 3. místo 1958, trenér Václav Raban, spoluhráčky: Fürstová, Kofroňová, Neugebauerová-Šormová, Špelinová, Štefflová-Mikulecká, Štulcová-Paclíková, Vacková-Synovcová, Žižkovská.

Hráčské působení a úspěchy v reprezentaci:

Vrcholné akce:

1952 3. místo a bronzová medaile z MS v Moskvě (trenér Metoděj Mácha, spoluhráčky: Bochenková, Cígrová-Donthová, Černá-Šafářová, Dostálová-Hrbková, Holá, Lútočková, Matalíková, Roobová, Svozilová, Štulcová-Paclíková, Valášková)

Další významné turnaje:

1951 2. místo a stříbrná medaile na Světových akademických letních hrách v Berlíně, pořádaných v rámci Světového festivalu mládeže a studentstva (trenér Ing. Vladimír Míka, spoluhráčky: Burianová-Balunová, Cvilinková-Hajtmarová, Čadilová, Černá-Šafářová, Kučerová-Šírková, Lútočková, Štulcová-Paclíková, Richterová)
1953 2. místo a stříbrná medaile na Světových akademických letních hrách v Bukurešti, pořádaných v rámci Světového festivalu mládeže a studentstva (trenér Metoděj Mácha, spoluhráčky: Burianová-Balunová, Cígrová-Donthová, Dostálová-Hrbková, Krimlová, Matalíková-Obadálková, Nečasová-Ursínyová, Štaudová-Vráželová, Štulcová-Paclíková, Valášková, Zaplatílková-Jílková).

FOTO:

Prvním reprezentačním startem Růženy Svobodové (dále R. S.) byla účast na XI. Světových letních akademických hrách v Berlíně 1951, ze kterých naše reprezentantky přivezly stříbrné medaile (1. SSSR, 3. Polsko). Zleva stojí: Čadilová, Kučerová, Lútočková, Svobodová, Cvilinková, Richterová, Černá, Štulcová, Burianová, a trenér Ing. Vladimír Míka (se srolovanou státní vlaječkou nad hlavou).

Na snímku kompletní tým Sparty Praha resp. v té době již Spartaku ČKD Sokolovo, který na MR 1952 ve Zvolenu vybojoval titul vicemistryň ČSR (1. Sokol Baník Ostrava). Zleva stojí Holá, Ženíšková, Nečasová, Štěpánková a Černá, dole zleva Jílková, Břinková, Čadilová a Svobodová. Trenérem družstva byl Ing. Vladimír Míka.

Na snímku z roku 1952 část výběru žen ČSR pro první MS v Moskvě při soustředění v Lomnici n. Popelkou. Zleva trenér doc. Miroslav Rovný z Bratislavy, Svozilová, Dostálová, Čadilová, Valášková, Kučerová, Lútočková, Roobová, Svobodová, Matalíková, Černá a Štulcová, na snímku chybí Cígrová. Kučerovou (která neprošla kádrovou prověrkou) v Moskvě nahradila Kaločová-Bochenková z Ostravy.

Z moskevského šampionátu 1952 přivezly naše ženy bronzové medaile (1. SSSR, 2. Polsko), na snímku z utkání našich se Sovětkami (0:3) smečuje Božena Cígrová, zleva přihlížejí a vykrývají Svobodová, Štulcová a Černá.

Také v roce 1953 byla R. S. zařazena do výběru ČSR pro XII. Světové letní akademické hry a z Bukurešti si přivezla druhou stříbrnou medaili. Zasloužil se o ni kolektiv ve složení (zleva stojící) mezinárodní rozhodčí Lubomír Kettner, Cígrová, Balunová, Dostálová, Nečasová, Jílková, Valášková a trenér Metoděj Mácha, dole zleva Krimlová, Svobodová, Štaudová, Štulcová a Matalíková.

V roce 1954 byl založen volejbalový oddíl Slavoj Odívání (později jen Slavoj Praha), ve kterém se sešla řada bývalých hráček Sparty včetně trenéra Ing. Vladimíra Míky. Druhé místo ve finále MR 1954 v Plzni bylo předzvěstí dalších úspěchů Slavojaček. Na snímku s trenérem Míkou stojí zleva Jílková, Nečasová a Holá, dole zleva Malanová, Svobodová a Ransdorfová. Na snímku chybí další opory družstva, především reprezentantky Kučerová a Mathauserová.

Dalším působištěm R. S. se stal armádní celek ÚDA Praha, který v letech 1955 a 1956 získal pod vedením internacionála Václava Rabana dva mistrovské tituly po sobě. S trenérem Rabanem stojí zleva Balunová, Svobodová, Brožová Jarka a Špelinová, dole zleva Neugebauerová, Štulcová a Křížová. Z mistrovského kádru na snímku chybí Kapounová, Brožová Táňa, Štefflová-Mikulecká a Vacková. V roce 1956 bylo družstvo zrušeno a většina hráček i s trenérem Rabanem přešla do Dynama Praha.

V Dynamu získala R. S. svůj třetí mistrovský titul a v roce 1960 se rozloučila s vrcholovým volejbalem. Na snímku mistryň ČSR 1959 stojí zleva Neugebauerová-Šormová, Špelinová, Kofroňová a trenér Václav Raban, dole v podřepu zleva Halásková-Žižkovská, Vacková-Synovcová, Štulcová-Paclíková a Svobodová-Příhodová. Více hráček neměl trenér Raban v tomto roce k dispozici, na soupisce je uvedena ještě Fürstová, ale ta si v bojích o titul prakticky nezahrála.

 

Zdeněk Vrbenský

Krátké zprávyArchiv
Challenge Cup - muži

Kladno volejbal cz – Sporting CP Lisboa (POR) 2:3 (21:25, 25:18, 18:25, 28:26, 9:15) – první utkání 0:3, do osmifinále postupuje Sporting

 
FIVB Beach Pro Tour Challenge – Chennai (IND) – kvalifikace

muži: Henning / Wüst – (GER) – Waber / Ježek 2:0 (22:20, 21:10), Held / Nissen (GER) – Waber / Ježek 0:2 (166:21, 15:21), Oliva / Kurka – Dew /...

 
Evropské poháry - muži

Challenge Cup: Cucine Lube Civitanova (ITA) – VK ČEZ Karlovarsko 3:0 (25:19, 25:9, 25:17) – první utkání 3:0, do osmifinále postupuje...

 
CEV Cup - muži

Black Volley Beskydy – VK Lvi Praha 0:3 (15:25, 18.25, 17:25) – první utkání 0:3, do osmifinále postupují Lvi Praha

 
FIVB Beach Pro Tour Challenge – Haikou (CHN)

Pérez / Matos (ESP) – Dumek / Semerád 2:1 (21:15, 23:25, 15:10), Vinicius / Heitor (BRA) – Dumek / Semerád 2:1 (21:17, 20:22, 15:12)

 
Challenge Cup - muži

VK ČEZ Karlovarsko – Cucine Lube Civitanova (ITA) 0:3 (16:25, 18:25, 14:25)

Volejbal na facebooku
© ČVS 2015-2018