4.12.2015

Donthová Božena

Božena Donthová
Donthová Božena

*23.5.1923 - 25.5.2001

 Úspěchy:
Hráčka:
  ME 1949,   ME 1950,
  MS 1952

Uznání a ocenění:
osobnost Síně slávy českého volejbalu z Galerie medailových týmů, Mistryně sportu.

Jméno a příjmení: Božena DONTHOVÁ roz. Cígrová

Datum narození: 23. května 1923 v Prostějově

Datum úmrtí: 25. května 2001 v Prostějově

Charakteristika:
175 cm vysoká universální hráčka (v klubech smečařka, v reprezentaci smečující nahrávačka) prostějovských družstev Sokol I. Prostějov, za války SK Prostějov, po válce Sokol OP Prostějov, Agrostroj Prostějov, Gala Krasice a Slavia SZTŠ. V roce 1952 hráčka Baníku Ostrava se ziskem mistrovského titulu. V letech 1949-1954 reprezentantka ČSR se startem na 1. ME 1949 v Praze (stříbro), 2. ME 1950 v Sofii (bronz) a 1. MS 1952 v Moskvě (bronz). K dalším úspěchům patřil zisk stříbrné medaile na 4. Světovém festivalu mládeže a studentstva 1953 v Bukurešti.

Nahlédnutí do soukromí:
Absolventka stavební průmyslovky s maturitou, zaměstnaná u několika prostějovských stavebních firem (mj. v Agrostroji). V roce 1954 (?) se provdala za ing. Leo Dontha – známého prostějovského trenéra žen (Gala Krasice, Slavia SZTŠ), funkcionáře OV ČSTV a dlouholetého předsedu OV ČSVS v Prostějově. Manželství bylo bezdětné, když jim 4 děti (z toho jedny dvojčata) zemřely krátce po porodu nebo v době těhotenství.

Sportovní a volejbalové začátky:
Se sportem začínala pravděpodobně již před válkou v jedné ze dvou prostějovských sokolských jednot a za války pokračovala v SK Prostějov (nebo SK Haná?), kam většina prostějovských sportovců přešla pro zrušení Sokola v dubnu 1941. Po válce byla stěžejní hráčkou Sokola I. resp. již Sokola OP Prostějov (pod patronací světově známého Oděvního podniku Jana Nehery, založeného v roce 1923 a znárodněného po únoru 1948) s několika dílčími úspěchy v domácích vrcholných soutěžích. Později působila i jako hrající trenérka nebo hrála za družstva, vedená jejím manželem.

Hráčské působení a úspěchy v nejvyšší domácí soutěži:

1941(?) - 1945 hráčka SK Prostějov nebo SK Haná (?) v Mistrovství Moravy protektorátních soutěžích ČVBS,
1945 - 1951 hráčka Sokola OP Prostějov, v roce 1945 4. místo na prvním poválečném MR, které ČVBS uspořádal v Prostějově a v roce 1946 3. místo na Mistrovství Moravy již bez postupu na MR. Na těchto úspěších se dále podílely hráčky Kaprálová, Kočířová, Krpálová, Němcová, Petrová, Průdká a Vondrová pod vedením Jaroslava Němce. V roce 1948 5. místo na Přeboru ČOS, hraném v Praze v rámci XI. Všesokolského sletu, v roce 1950 další 3. místo na Mistrovství Moravy. Spoluhráčky a trenéři nezjištěni.
1952 hráčka Baníku Ostrava, 1. místo na MR ve Zvolenu, hrající trenérkou Bohumila Valášková, mezi spoluhráčkami další reprezentantky Kaločová-Bochenková, Krimlová a Marynčáková, dále Čajková, Dubná, Horká, Knížková a Malá,
1953 - 1955 hráčka resp. hrající trenérka Spartaku Agrostroj Prostějov v oblastní soutěži,
1956 - 1965(?) hráčka resp. hrající trenérka Jiskry OP Prostějov s postupem do 2. ligy v roce 1960, mezi spoluhráčkami pozdější reprezentantky a hráčky ligového Dynama resp. Slavie Praha Věra Derflová-Hrabáková a Jana Semecká-Růžičková, dále Bábková, Černá, Hubalovská, Lisická, Reimerová, Vránová, Vystavělová, Zmeškalová a řada dalších.

Později ještě hrála (neznámo do kdy) za ženy TJ Gala Krasice a Slavia SZTŠ Prostějov pod vedením svého manžela.

Hráčské působení a úspěchy v reprezentaci:
Jejím prvním úspěchem se stala nominace a medaile na historicky prvním ME žen v Praze na Štvanici, pořádaném v roce 1949 současně s prvním MS mužů a v širším výběru žen ČSR byla ještě v roce 1954 bez významné mezinárodní akce.

Vrcholné akce:

1949      2. místo a stříbrná medaile na I. ME v Praze (trenér Miroslav Rovný),
1950      3. místo a bronzová medaile na II. ME v Sofii (trenér Jan Fiedler),
1952      3. místo a bronzová medaile na I. MS v Moskvě (trenér Miroslav Rovný).

Další významné akce:
1953      2. místo a stříbrná medaile na IV. Světovém festivalu mládeže a studentstva v Bukurešti (trenér Metoděj Mácha).

FOTO:

Přestože většinu svého volejbalového života startovala s prostějovskými týmy pouze v druhé nejvyšší soutěži (oblastním přeboru resp. 2. lize), se svými hráčskými kvalitami se uplatnila i v reprezentaci, kde patřila k oporám. V říjnu 1948 si poprvé zahrála s mistrovským Sokolem Slezská Ostrava, který s další reprezentantkou - brněnskou Jitkou Cvilinkovou, posílily při zájezdu do Polska. Sestava na snímku ve složení (zleva): Kaločová, Štěpničková, Marynčáková, Štěpánková, Cvilinková, Cigrová, Krimlová a Valášková zvítězila nad týmy Lodže a ASZ Varšava shodně 2:0 a podlehla Lokomotivě Moskva 0:3.

V roce 1949 bylo na pražské Štvanici sehráno první ME žen s účastí výběrů 7 zemí. Naše ženy po jediné prohře se Sovětkami vybojovaly na domácí půdě stříbrné medaile a o tento úspěch se zasloužil kolektiv na dalším snímku. Zleva stojí Batková, Cigrová, Čadilová, trenér Miroslav Rovný z Bratislavy, Hroudová, Valášková a Marynčáková, dole zleva Bernovská (jediná Slovenka), Cvilinková, Mirovická, Zaplatílková a Krimlová. Na snímku chybí vyloučená Dostálová.

Na dalším ME 1950 v Bulharsku podlehly naše volejbalisty ještě Polsku a ze Sofie přivezly bronzové medaile. Na snímku je jedna z šestek ČSR, zleva Cigrová, Krimlová, Mirovická, Zaplatílková, Vojnarová a Černá. Dále startovaly: Batková, Burianová, Houdková a Kučerová (na šampionát odcestovalo pouze 10 hráček) a trenér Jan Fiedler koučoval současně i stříbrný tým mužů.

Další úspěch (bronzovou medaili z prvního MS 1952 v Moskvě) připomíná další snímek a na něm opět jedna z šestek našeho týmu – zleva Štulcová, Lútočková, Svobodová, Cigrová, Svozilová a Valášková. Dále startovaly: Bochenková, Černá, Dostálová, Holá, Matalíková, Roubová a trenérem družstva byl „Miro“ Rovný. Náš tým opět nestačil na Sovětky a Polky a o medaili musel tvrdě bojovat s Bulharkami (3:2, rozhodující 5. set 16:14).

V rámci přípravy na první světový šampionát v Moskvě byla „přemluvena“ k přestupu do prvoligového týmu Slezské Ostravy, který v roce 1952 startoval v soutěži již jako DSO Baník Ostrava a ve finále MR ve Zvolenu získal svůj již třetí mistrovský titul. Na snímku mistrovské sestavy Baníku zleva stojí Knížková, Malá, Cigrová, Valášková a Marynčáková, dole zleva Dubná, Bochenková, Krimlová, Horká a Čajková. Po dohrání soutěže a zisku svého jediného mistrovského titulu se „Bobina“ vrátila zpět do Prostějova.

S úspěšným působením v reprezentaci ČSR se rozloučila stříbrnou medailí z prestižního turnaje v rámci 4. Světového festivalu mládeže a studentstva, který v roce 1953 hostila Bukurešť. Na snímku naše výprava žen, zleva stojí rozhodčí Lubomír Kettner, Cigrová, Balunová, Dostálová, Nečasová, Jílková, Valášková a trenér Metoděj Mácha, dole zleva Krimlová, Svobodová, Štaudová, Štulcová a Matalíková.

Ze závěru hráčských aktivit je snímek družstva žen TJ OP Prostějov, které v roce 1960 postoupilo z KP do 2. ligy. Zleva stojí Lisická, Hubalovská, hrající trenérka Božena Donthová a Věra Derflová (později provd. Hrabáková, ligová hráčka Slavie Praha a reprezentantka ČSSR), dole zleva Vystavělová, Zmeškalová a Vránová. Na snímku chybí hráčky Bábková, Černá a Reimerová.

Poslední snímek s jubilantkou vznikl při jednom z tradičních a dodnes pořádaných setkání žijících legend „zlaté éry“ našeho volejbalu. V roce 1983 se poprvé uskutečnilo v tělovýchovném středisku pražské Karlovy univerzity v Dolním Poříčí u Strakonic (letos to bude již 44. setkání) a Božena Donthová na něm stojí třetí zleva. Pamětníci na snímku poznají řadu dalších osobností, které již odešly do „volejbalového nebe“ - v horní řadě Josefa Kozáka, Inu Obadálkovou, Jindru Holou, Libuši Svozilovou, Josefa Tesaře a Jaroslava Fučíka, v dolní řadě Karla Brože a Jaromíra Palduse.

 

Autor: Zdeněk Vrbenský

Krátké zprávyArchiv
Chance Český pohár mužů 2024/2025 - 4. kolo

VK ČEZ Karlovarsko – Black Volley Beskydy 3:0 (25:19, 25:18, 25:15)

 
Evropské poháry - muži

CEV Cup: VK Lvi Praha – Asseco Resovia Rzeszow (POL) 0:3 (24:26, 18:25, 19:25) – první utkání 0:3, do play-off postupuje Rzeszow   Champions...

 
MS žen 2025 – rozlosování

Mistrovství světa žen 2025, které hostí 22. 8. – 7. 9. 2025 Thajsko, zná složení základních skupin. České volejbalistky byla nalosovány společně...

 
CEV Cup - ženy

CS Volei Alba Blaj (ROU) – VK Prostějov 3:2 (25:21, 16:25, 25:14, 27:29, 15:6) - první utkání 3:1, do čtvrtfinále postupuje Alba Blaj

 
Volleyball Nations League 2025 ženy - rozlosování

Reprezentační družstvo žen zná program zápasů VNL Ligy národů 2025.

 
FIVB Beach Pro Tour Finals – Dauhá (QAT)

Boermans / de Groot (NED) - Perušič / Schweiner 2:0 (21:12, 21:10)

Volejbal na facebooku
© ČVS 2015-2018