*8.7.1925-†1.1.2017
Funkcionář
Uznání a ocenění:
Čestný člen ČVS, osobnost Síně slávy českého volejbalu z Galerie funkcionářů
Jméno a příjmení: Václav MIKULÁŠ
Datum narození: 8. července 1925
Datum úmrtí: 1. ledna 2017
Ne každému se podaří vystoupat na své pouti životem takhle vysoko a ještě mít sílu na zdolávání dalších metrů, jako se to podařilo doyenovi střešovického volejbalu. Pamětníkům zlaté éry volejbalistek Tatranu Střešovice SSŽ se ziskem šesti titulů mistryň republiky není třeba jubilanta představovat, pro čtenáře narozené později přidáváme jubilantovo stručné „curriculum vitae“. Od začátku 50. let minulého století až po současnost - tedy již více jak 60 let - je hustě propletené volejbalem.
Narodil se 8. července 1925 v Praze na Štvanici, v porodnici, která stávala v místech dnešního tenisového areálu ČLTK. Studium gymnázia v Londýnské ulici mu přerušila válka (uzavření vysokých škol včetně některých z gymnázií) a „náhradní“ maturitu získal na smíchovské Obchodní akademii. Po válce si dodělal maturitu i na gymnáziu a zahájil studia na Vysoké škole obchodní (dnes VŠE). Ani zde neměl štěstí - v samém závěru studia byl ze školy vyloučen za účast na jedné z protestních demonstrací po únorovém puči 1948. Více jak rok pracoval jako dělník v sázavské sklárně Kavalier a do Prahy se vrátil v roce 1950 díky sportovním aktivitám. Začal pracovat jako dělník v podniku Baraba (později Dopravní stavby, nakonec Stavby silnic a železnic) a při práci vystudoval stavební průmyslovku v Dušní ulici se ziskem třetího maturitního vysvědčení. V podniku SSŽ se propracoval do oddělení technického rozvoje jako uznávaný odborník na stavby mostů, a díky svému (byť nedokončenému) ekonomickému vzdělání i jako schopný rozpočtář – neboli tvůrce cenových kalkulací staveb. V krátké době se stal pravou rukou ekonomického náměstka podniku SSŽ a díky tomuto spojení získal pro Tatran dlouholetého a štědrého sponzora, bez kterého by nebyla účast a úspěchy volejbalistek v nejvyšší soutěži možné.
Volejbalový oddíl měl koncem 60. let díky SSŽ a aktivitám Vaška Mikuláše prostředky na získávání kvalitních hráček „z venkova“, kterým v Praze dokázal zajistit nejen studia a zaměstnání, ale i byt. Byly to např. pozdější reprezentantky Elena Poláková-Moskalová z Jablonce, Jana Hálková-Vápenková z Ústí n. Labem nebo Irena Svobodová-Pettinari z Teplic.
Se sportem a volejbalem začínal Vašek již za války u babičky v Jesenici v místním Sokole. Hrál závodně fotbal (za Jesenici a později Tatran Baraba), věnoval se atletice (na vojně 3. místo v bězích na 400 a 800 m při armádních přeborech), hrál ligové ragby za Disk Říčany.
Byl zakladatelem volejbalového družstva mužů v Sokole Jesenice a v Tatranu Baraba a za Střešovice jej hrál závodně do roku 1963, kdy byla mužská složka v oddílu zrušena. Stal se „duší“ volejbalového oddílu Tatranu Střešovice, který dlouhá léta táhnul sám ve funkci předsedy a současně pracoval ve výboru TJ jako místopředseda. V oddílu trénoval do roku 1963 dorostence, byl vedoucím ligového družstva žen a asistentem trenéra Antonína Kyndra. Stal se členem výboru Pražského volejbalového svazu (tehdy sekce odbíjené MV ČSTV), byl členem Kontrolní a revizní komise Českého VS.
Za zásluhy o rozvoj našeho volejbalu mu byl udělen titul Čestný člen ČVS a byl zařazen do Galerie funkcionářů Síně slávy českého volejbalu. Ohlédnutí doplňujeme několika fotografiemi z historie i současnosti.
FOTO:
První snímek pochází z první poloviny 50. let, kdy hrál jubilant ragby za Disk Říčany. V týmu se potkal s další známou osobností našeho volejbalu – Zdeňkem Effenbergerem. Václava najdeme v horní řadě uprostřed, „Efa“ v podřepu první zleva.
Prvního vrcholu dosáhly volejbalistky Tatranu Střešovice ziskem mistrovského titulu v roce 1961. Na snímku nahoře zleva předseda oddílu a vedoucí družstva V. Mikuláš, D. Křížová-Kopová, Obadálková, Dostálová-Hrbková, Baráčková, Jonáková-Brzická a trenér A. Kyndr, dole zleva Lvovská, Kyselková-Herštová, Fialová-Vedrová a J. Křížová-Salingerová. Šest hráček z této sestavy oblékalo reprezentační dres.
Další vrcholné období zažil jubilant se střešovickými volejbalistkami v letech 1969-73 se ziskem 5 mistrovských titulů v řadě. Základní šestka Tatranu tvořila osu státní reprezentace. Na snímku z roku 1973 poslední mistrovská sestava „Tatranek“, zleva stojí trenér A. Kyndr, Kaliberková, Němečková, Vlasáková-Marcolini, Duroňová, Mifková a vedoucí družstva V. Mikuláš, zleva v podřepu Šašková, Moskalová, Svobodová-Pettinari, Obadálková a Kadeřávková. Na snímku chybí Bardová a Vápenková.
V sobotu 23. května 2015 oslavil Václav na Tatranu své kulatiny obklopen místními volejbalistkami tří generací. Z té nejstarší má po levici (ve žlutém triku) Libuši Kyselkovou- Herštovou, z té prostředí po pravici (v podřepu v modrém triku) Janu Zitovou-Hromádkovou – vrchní organizátorku oslav.
Mezi gratulanty nechyběl předseda Tatranu Střešovice Ing. Martin Vaculík, který jubilanta dekoroval medailí za zásluhy o rozvoj střešovické TJ. Nalevo místostarostka Prahy 6 Ing. arch. Eva Smutná a v pozadí zástupci Komise společenského významu volejbalu ČVS Z. Vrbenský a V. Kobliha.
Zdeněk Vrbenský
VK ČEZ Karlovarsko – Black Volley Beskydy 3:0 (25:19, 25:18, 25:15)
CEV Cup: VK Lvi Praha – Asseco Resovia Rzeszow (POL) 0:3 (24:26, 18:25, 19:25) – první utkání 0:3, do play-off postupuje Rzeszow Champions...
Mistrovství světa žen 2025, které hostí 22. 8. – 7. 9. 2025 Thajsko, zná složení základních skupin. České volejbalistky byla nalosovány společně...
CS Volei Alba Blaj (ROU) – VK Prostějov 3:2 (25:21, 16:25, 25:14, 27:29, 15:6) - první utkání 3:1, do čtvrtfinále postupuje Alba Blaj
Reprezentační družstvo žen zná program zápasů VNL Ligy národů 2025.
Boermans / de Groot (NED) - Perušič / Schweiner 2:0 (21:12, 21:10)