Lednovým „ohlédnutím“ začínáme další ročník již tradičních připomenutí významných osobností našeho volejbalu, které se letos dožívají (nebo by se dožili) významného životního jubilea. Toto ohlédnutí patří trojici významných funkcionářů a hráčce a hráči, kteří pomáhali šířit slávu českého volejbalu doma i za hranicemi. První zesnulý funkcionář byl jedním z předsedů ČsVS a předsedou Komise sportovní organizace FIVB. Druhý zesnulý funkcionář hrál předválečnou Trampskou ligu a již ve válečném období se stal volejbalovým funkcionářem a ligovým rozhodčím. Podílel se na organizaci ME mužů a žen v roce 1958 v Praze. Zapojil se i do trenérské práce. Funkcionář žijící byl dlouholetým předsedou a manažérem VK Královo Pole se zásluhami na zisku řady mistrovských titulů družstev žen a juniorek KP. Zesnulá hráčka získala bronzovou medailii na ME 1967 a zahrála si i na mexické olympiádě 1968 (6. místo). Zesnulý hráč oblékl reprezentační dres juniorů, B-týmu mužů a výběru železničářů ČSSR a zviditelnil se také jako jeden z našich prvních „legionářů“ v Belgii – nejdříve jako hráč, později i jako trenér. Žijícímu jubilantovi přejeme do dalších let především zdraví a pohodu v osobním životě!
(*2. 1. 1935)
Čestného člena ČVS, držitele Medaile Ing. Vladimíra Spirita za zásluhy o rozvoj českého volejbalu, držitele Medaile Dr. Otakara Koutského za dlouholetou obětavou činnost ve volejbalovém hnutí, držitele titulu Čestný prezident VK Královo Pole.
Rodák z Kuřimi, které zůstal věrný po celý život. S volejbalem začínal v 15 letech jako dorostenec Jiskry Veverská Bítýška a od 17 let hrál závodně ještě basketbal, házenou a lední hokej. Po zahájení vysokoškolského studia v Brně se věnoval převážně lednímu hokeji a v dresu KPS a ZKL Brno si zahrál nejvyšší soutěž.
K volejbalu se vrátil v roce 1964 jako nahrávač Kuřimi, I. Brněnské a naposledy Baníku Tišnov ve 2. lize. V roce 1970 získal kvalifikaci trenéra II. třídy a následných 20 let působil jako trenér družstev mládeže a dospělých v Tišnově a Kuřimi.
V roce 1990 se stal členem VK Královo Pole, kterému do roku 2009 věnoval svůj volný čas, od roku 1995 ve funkci prezidenta a manažera (přes 20 let). Současně pracoval ve svazových orgánech na okresu a na kraji: 5 let byl předsedou OVS Brno-venkov a řadu let pracoval v Trenérské radě Jihomoravského KVS. Na celostátní úrovni působil v Asociaci volejbalových klubů žen při ČVS - v roce 2004 jako místopředseda, v roce 2005 jako předseda, a od tohoto roku byl členem Výboru ČVS.
V době jeho prezidentování a manažerských aktivit ve VK Královo Pole vybojovaly volejbalistky 5 zlatých, 4 stříbrné a 3 bronzové medaile, vyhrály 4 x Československý a 4 x Český pohár. Také juniorky KP patřily v té době k nejlepším s řadou titulů a dalších medailí.
Jako manažer se zasloužil o vybudování sportovní haly KP ve Vodové ulici (při výstavbě stavbu dozoroval, otevřena 2001) a podílel se na organizaci mezinárodních turnajů žen (Spring Cup, Coca-Cola Cup) a evropských šampionátů, které se v Brně uskutečnily - MS juniorek (1991), ME žen (1993 a 1997) a ME juniorů (1998) se ziskem tří medailí.
Zájemcům nabízíme možnost podívat se na jubilantův profil, natočený ČT pro Volejbalový magazín z 30. 1. 2017.
(*3. 1. 1925, †23. 5. 1991)
osobnosti Síně slávy českého volejbalu z Galerie funkcionářů.
Narozen ve Vídni českým rodičům, absolvent reálného gymnázia a po válce Přírodovědecké fakulty UK, povoláním učitel tělocviku. V rámci základní vojenské služby absolvoval v roce 1948 kurz pro osvětové pracovníky MNO a v lednu 1949 byl přidělen k výběrovému Armádnímu tělocvičnému klubu (ATK) v Praze.
Při pražských volejbalových šampionátech v září 1949 (I. MS mužů a I. ME žen) se jako osvětový pracovník podílel na závěrečné přípravě obou našich výběrů. Po vojně působil do roku 1956 v různých funkcích v armádní tělovýchově. V letech 1956-57 byl vedoucím sportovního oddělení Státního výboru pro tělovýchovu a sport (předchůdce ČSTV) a v letech 1957-69 vedoucím Oddělení olympijských sportů při ÚV ČSTV.
Na domácí volejbalové scéně byl předsedou Mezinárodní komise ČsVS (1964-68) a následně i předsedou svazu (1968-70), na mezinárodní scéně viceprezidentem FIVB (1961-72) a předsedou Komise sportovní organizace FIVB (1966-72).
Po srpnových událostech roku 1968 neprošel sítem kádrových prověrek a byl z ČSTV „odejit“. Pár let ještě udržel funkce v ČsVS a FIVB, ale v roce 1972 již postupující politická „normalizace“ zasáhla i do těchto aktivit a ze všech volejbalových funkcí byl odvolán. Po roce 1989 byl symbolicky rehabilitován a poslední roky života zastupoval Českou a Slovenskou federaci volejbalu v Československém olympijském výboru.
Zájemcům nabízíme jeho profil v rubrice Síň slávy – funkcionáři, doplněný několika historickými fotografiemi
(*11. 1. 1940, †14. 12. 2012)
osobnosti Síně slávy českého volejbalu z Galerie hráčů, reprezentantky ČSSR v letech 1966-1968, držitelky bronzové medaile z ME 1967 (Istanbul).
Rodilá Pražačka, 165 cm vysoká nahrávačka a vynikající hráčka v poli s přezdívkou „Sendy“ začínala s volejbalem ve Stadionu Mládeže, odkud přešla do Žižky Praha. V letech 1957 a 1958 získala se staršími dorostenkami tohoto oddílu pod vedením Miloslava Novotného dva tituly Přeborníka ČSR a v roce 1958 již pendlovala do druholigového družstva žen. Tam ji v roce 1961 objevil státní trenér Metoděj Mácha a přivedl do prvoligového Slavoje Praha, jehož družstvo žen trénoval. Ve Slavoji byla stěžejní nahrávačkou do roku 1968, ve kterém přešlo takřka kompletní družstvo s trenérem Máchou do Rudé hvězdy Praha.
S vrcholovým volejbalem se „Sendy“ rozloučila v sezóně EXL 1970/71 3. místem pod vedením Jiřího Novotného. S výkonnostním volejbalem se rozloučila po několika sezonách působení na Albertově ve Slavii MFF Praha se startem v NL.
V ženské reprezentaci ČSSR byla v letech 1967-68, v roce 1967 přispěla k zisku bronzových medailí z ME v Turecku (Istanbul) a v roce 1968 k 6. místu na OH v Mexiku.
Zájemcům nabízíme její profil v rubrice Síň slávy – Hráči, doplněný několika historickými fotografiemi.
(*14. 1. 1945, †5. 2. 2021)
reprezentanta, hráče, trenéra.
Pražský rodák, 196 cm vysoký smečař s přezdívkou „Man“ se seznámil s volejbalem při tělocviku v 7. a 8. třídě ZŠ a ve volejbalu a lehké atletice pak reprezentoval SPŠ strojní v Preslově ulici na Smíchově při Sportovních hrách mládeže. Od 15 do 17 let hrál závodně basketbal za dorost Slavie VŠ Praha a ve volejbalu byl registrován až v roce 1963 jako dorostenec TJ Libeň – Loděnice (dnes Meteor Praha) s účastí v DL.
Následující desetiletou hráčskou kariéru ve vrcholovém volejbalu odstartoval v roce 1964, postupně oblékal dres Lokomotivy Praha (3. místo v roce 1964), Rudé hvězdy Praha (2. a 3. místo v letech 1967 a 1968), Spartaku Potrubí, Anderlechtu Brusel (mistr Belgie 1971), Slavie MFF Praha a opět Potrubí.
V národním podniku Potrubí, resp. Sigma pracoval až do důchodového věku, do roku 1987 hrál a později družstvo volejbalistů podnikové TJ trénoval. Volejbal hrál závodně do svých 60 let, v závěru v nižších soutěžích pražského přeboru za RH Strašnice, Meteor Praha a Páča Maniny.
A také na desítkách osadních turnajů a v soutěžích veteránů. V roce 1999 získal s družstvem Slavoj Břevnov titul Mistra ČR v I. ročníku MR hráčů nad 50 let – tzv. superveteránů.
V závěru hráčské kariéry začal působit jako rozhodčí.
Reprezentační dres ČSSR oblékl při třech příležitostech. Poprvé v roce 1965 na zkušebním (tzv. nultém) ročníku juniorského ME v rumunské Braile, na kterém náš výběr pod vedením Zdeňka Malého skončil na 2. místě. Podruhé po návratu z Belgie v roce 1972 si v dresu B-týmu ČSSR zahrál na mezinárodním Poháru osvobození Bratislavy (trenérem opět Z. Malý) a v roce 1975 reprezentoval ČSSR na Mezinárodním turnaji železničářů v bulharské Sofii se 4. místem (trenér M. Douša).
V letech 1977-79 se vrátil do Belgie jako hrající trenér mužů Machelenu Brusel. Byl držitelem kvalifikace trenéra II. třídy a v Belgii absolvoval trenérský kurz se ziskem licence FIVB.
Kromě Potrubí trénoval v letech 1994-97 v NL muže TJ Praga Praha, za které hrál jeho syn Tomáš.
Více se zájemci mohou přečíst v článku věnovaném volejbalové rodině Míkových v cyklu článků „České volejbalové klany“.
(*30. 1. 1920, †31. 12. 1966)
významného svazového funkcionáře a rozhodčího.
S volejbalem se seznámil již v útlém věku na osadě Montana jako divák a obdivovatel osadního týmu mužů, který patřil k nejlepším v předválečné trampské lize a který v letech 1934-1939 získal tři tituly Trampského mistra republiky. V 15 letech začal rekreačně na osadě a potom v dospělosti závodně za DTJ Vyšehrad.
Byl všestranným sportovcem, za vyšehradskou reálku hrál fotbal, v létě českou házenou za dorost Sokola Smíchov, v zimě lední hokej za dorost a později muže Sokola Vyšehrad. V hokeji dosáhl nejlepších výsledků a za války si zahrál údajně i protektorátní ligu za Plzeň. Po zrušení Sokola v roce 1941 se zapojil do činnosti volejbalového oddílu SK Staropramen Smíchov, kde hrál za muže a trénoval ženy a dorostenky, se kterými v roce 1945 zvítězil na přeboru ČSR.
Za války byl náčelníkem volejbalové Středočeské župy (s Prahou) a uznávaným ligovým rozhodčím. V roce 1942 se stal jedním ze svazových zkušebních komisařů, v této funkci působil do roku 1947 a stal se jedním z prvních držitelů kvalifikace mezinárodního rozhodčího.
Po rozdělení ČVBS v roce 1946 vykonával funkci jednatele samostatného ČVS a organizačně se podílel na schůzky předsedů volejbalových svazů ČSR, Francie a Polska 26. srpna 1946 v Praze v zasedací síni Staropramenu, při které byla podepsána dohoda o ustavení FIVB (na schůzce byl osobně přítomen). Došlo k tomu v předvečer mezistátního utkání mužů ČSR vs. Francie na Vinohradech a v rámci této akce řídil jako sudí předzápas mezi výběrem mužů Prahy a Lvíčaty ČSR. Rozhodoval také utkání pražských šampionátů v roce 1949 (MS mužů a ME žen) a spolu s Lubošem Kettnerem patřil (podle zachované zprávy předsedy turnajové komise rozhodčích) mezi nejlepší.
Potom přišel osudový podzim roku 1949, ve kterém byl zatčen a 5. 6. 1950 odsouzen k trestu 14 let odnětí svobody za velezradu. V květnu 1957 byl po 7 letech propuštěn.
Po návratu do Prahy pracoval jako konstruktér n. p. České loděnice Libeň a okamžitě se zapojil do práce v ČsVS. V letech 1957-59 byl členem ústřední svazové STK a v době konání ME mužů a žen v Praze roku 1958 byl vedoucím sportoviště na Aksamitově stadionu v Holešovicích, kde se hrála část utkání základních skupin.
V roce 1960 začal trénovat mladší a starší dorostence Spartaku ČKD Sokolovo, v roce 1964 byl druhým trenérem juniorek ČSSR a jeho jméno nalézáme mezi členy svazové Ústřední trenérské rady.
V roce 1965 se společně s M. Špitálským ze Slavoje Vyšehrad zapojil do organizace obnovené Trampské volejbalové ligy.
První snímek dokumentuje soudcovské aktivity M. Pulkrába a vznikl v srpnu 1946 na kurtech Sokola Vinohrady, kde řídil jeden z předzápasů prvního poválečného utkání mužů ČSR-Francie (3:0). Úsměvná je jeho pozice na empire – Mirek byl menší postavy, a tak si na sedačku raději postavil …
Na dalším snímku M. Pulkráb v roce 1949 na tribuně Zimního stadionu pražské Štvanice v hloučku našich reprezentantů a hráčů ATK Praha ve stejnokrojích.
Jednu z posledních volejbalových aktivit M. P. připomíná snímek s dorostenci Spartaku Praha Sokolovo, které od roku 1960 trénoval a se kterými v roce 1963 vyhrál Velkou cenu Prahy.
Autor: Václav Věrtelář
Black Volley Beskydy – VK ČEZ Karlovarsko 1:3 (25:23, 23:25, 20:25, 18:25) – první utkání 0:3, do semifinále postupuje Karlovarsko
VK ČEZ Karlovarsko – Black Volley Beskydy 3:0 (25:19, 25:18, 25:15)
CEV Cup: VK Lvi Praha – Asseco Resovia Rzeszow (POL) 0:3 (24:26, 18:25, 19:25) – první utkání 0:3, do play-off postupuje Rzeszow Champions...
Mistrovství světa žen 2025, které hostí 22. 8. – 7. 9. 2025 Thajsko, zná složení základních skupin. České volejbalistky byla nalosovány společně...
CS Volei Alba Blaj (ROU) – VK Prostějov 3:2 (25:21, 16:25, 25:14, 27:29, 15:6) - první utkání 3:1, do čtvrtfinále postupuje Alba Blaj
Reprezentační družstvo žen zná program zápasů VNL Ligy národů 2025.